Jakie są poziomy w języku angielskim? Na jakim Poziomie jestem? Gdzie jest mój cel w nauce języka angielskiego? To często zadawane pytania.
Chcesz zacząć uczyć się języka angielskiego, ale nie wiesz od czego zacząć? Wiesz, że warto na początku sprawdzić swój poziom angielskiego, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak wygląda lekcja diagnostyczna czyli poziomująca? Na te i inne pytania znajdziesz to odpowiedzi, dzięki którym zorientujesz się na jakim poziomie językowym jesteś i czego możesz się spodziewać podczas sesji metodycznej.
Po co sprawdzać poziom języka angielskiego?
Od czego zacząć naukę języka angielskiego to pierwsze pytanie, które nam się nasuwa jak już zrozumiemy, że nie warto dłużej odwlekać z realizacją tak ważnego postanowienia. Dobra znajomość języka angielskiego jest w obecnym świecie absolutną podstawą do poszerzenia możliwości rozwoju kariery zawodowej czy zmiany kraju zamieszkania.
Poziomy znajomości języka – skąd pochodzą i czemu służą
Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) jest międzynarodową normą opisu kompetencji językowych. Jest ona stosowana na całym świecie do opisu umiejętności językowych osób uczących się języków obcych. Te kompetencje językowe odpowiadające każdemu z poziomów stopnia zaawansowania znajomości języka zawarte są w sześciostopniowej skali, od A1 dla początkujących, aż do C2 dla osób, które w pełni opanowały dany język.
Dzięki istnieniu takiego jednoznacznego systemu oceny poziomu umiejętności językowych wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w nauczanie języków mogą działać według tych samych międzynarodowych wymogów stopnia znajomości języka obcego na danym poziomie zaawansowania.
Na jakim poziomie jest moja znajomość angielskiego i jak szybko sprawdzić swój poziom kompetencji językowych?
Poniżej znajdują się przykładowe pytania na różnych poziomach języka angielskiego, dzięki którym zrozumiesz jakie umiejętności powinno się posiadać na danym poziomie, a także jakich pytań możemy się spodziewać na lekcji z metodykiem w celu otrzymania diagnozy językowej, czyli sprawdzenia naszego poziomu jęz. angielskiego.
Wyobraź sobie, że ktoś z kim rozmawiasz zadaje ci takie lub podobne pytania i zastanów się czy swobodnie potrafisz się wypowiedzieć na te tematy czy jednak już samo pytanie jest trudne do zrozumienia. Na tej podstawie spróbuj oszacować na jakim poziomie poradzisz sobie śpiewająco, a który sprawi ci nie lada kłopot i będzie sporym wyzwaniem.
Jakie są poziomy języka angielskiego?
Angielski A1 – jaki to poziom? Elementary czyli podstawowy:
Na poziomie znajomości języka angielskiego A1 znamy podstawowe słownictwo i struktury gramatyczne. Potrafimy budować proste zdania, odpowiadać na ogólne pytania dotyczące naszego życia, pisać podstawowe zdania. Posługujemy się m.in. czasem Present Simple, opowiadamy o codziennej rutynie, znamy przysłówki częstotliwości (umiemy powiedzieć jak często coś robimy), umiemy powiedzieć co lubimy, uwielbiamy lub czego nie znosimy, opowiadamy o swoich pasjach. Potrafimy także prosto opisać nasze plany za pomocą konstrukcji “to be going to”.
Przykładowe pytania w języku angielskim na poziomie A1:
- What do you do? Czym się zajmujesz?
- What is your daily routine? Jak wygląda twój typowy dzień/ codzienna rutyna?
- How often do you meet friends? Jak często spotykasz się z przyjaciółmi?
- Tell me about your family. Opowiedz o swojej rodzinie.
- How do you like spending your free time? Jak lubisz spędzać czas wolny?
- What are you going to do next week? Co robisz w przyszłym tygodniu?
Angielski A2 – jaki to poziom? “Pre-Intermediate” czyli wyższy podstawowy
Na poziomie znajomości języka angielskiego A2 rozumiemy zwroty dotyczące życia codziennego (rodzina, zakupy, praca, przyjaciele). Umiemy w prosty sposób wypowiedzieć się na znane nam tematy, opisać potrzeby. Znamy czas przeszły Past Simple i czasowniki nieregularne, potrafimy opowiedzieć o przewidywaniach przyszłości, porównywać, opisywać innych ludzi czy dawać proste porady. Jesteśmy też w stanie prosto uzasadnić swoją wypowiedź.
Przykładowe pytania w języku angielskim na poziomie A2:
- How did you spend your last holiday? Jak spędziłeś/aś ostatnie wakacje/urlop?
- What will you do in 5 years? Co będziesz robić za 5 lat?
- Tell me about your best friend. Opowiedz o swoim najlepszym przyjacielu/przyjaciółce.
- What should I see in your city/town if I ever visit it? Co powinnam zobaczyć w twoim mieście, jeśli je odwiedzę?
- Which do you prefer: traveling with your family or friends? Co wolisz: podróżować z rodziną czy przyjaciółmi?
Angielski B1 – jaki to poziom? “Intermediate” czyli niższy średniozaawansowany.
Osoba na poziomie B1 kompetencji językowych rozumie proste teksty na znane tematy jak np. praca, edukacja, czas wolny. Radzimy sobie z różnymi sytuacjami w podróży, tworzymy proste teksty i umiemy opisać doświadczenia, wydarzenia, marzenia i aspiracje.
Przykładowe pytania w języku angielskim na poziomie B1:
- Have you ever been to an English speaking country? Czy byłeś/byłaś kiedykolwiek w anglojęzycznym kraju?
- What was the last book you read? What TV series or film did you watch? Would you recommend it? Why? Jaką książkę ostatnio przeczytałeś/aś? Jaki serial telewizyjny lub film obejrzałeś/aś?
- What means of communication do you use on a daily basis? Do you think it will change in the future? Jakich środków komunikacji używasz na co dzień? Sądzisz, że to się zmieni w przyszłości?
- Tell me who of the famous people you admire the most and why? Powiedz kogo ze sławnych ludzi najbardziej podziwiasz i dlaczego.
- Tell me about activities you used to do as a child. Opowiedz co robiłeś jako dziecko.
Angielski B2 – jaki to poziom? “Upper-Intermediate” czyli wyższy średniozaawansowany.
Język angielski na poziomie B2 oznacza rozumienie dłuższych rozmów, a nawet technicznych dyskusji, czytanie ze zrozumieniem artykułów czy raportów, pisanie maili i treści na różne tematy, płynne wypowiedzi w różnorodnych sytuacjach.
Przykładowe pytania w języku angielskim na poziomie B2:
- What would you do if you landed on a desert island? Co byś zrobił/a jeśli wylądowałbyś na bezludnej wyspie?
- Where do you see yourself in 5-10 years? Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat?
- What will you be doing this time tomorrow? Co będziesz robić jutro o tej porze?
- Do you think the pandemic has changed our professional and personal lives? How? Czy uważasz, że pandemia zmieniła nasze życie zawodowe i prywatne? W jaki sposób?
- Would you rather stay in Poland or move abroad? Justify your answer. Wolałbyś zostać w Polsce czy raczej przeprowadzić się za granicę? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Angielski C1 – jaki to poziom? “Advanced” czyli zaawansowany.
Osoby na poziomie C1 rozumieją bardziej skomplikowane, dłuższe wypowiedzi oraz dostrzegają ukryte znaczenia. Wypowiedź jest płynna i nie ma żadnych trudności w doborze słownictwa czy ekspresji werbalnej. Swobodna i poprawna komunikacja w każdej sytuacji wyróżnia osoby na poziomie C1.
Przykładowe pytania w języku angielskim na poziomie C1:
- How important is it to understand cultural diversity in the business context? Jak ważne jest rozumienie różnorodności kulturowej w kontekście biznesowym?
- What would you have changed in your life if you had been given a chance to change one past event? Co byś zmienił/a w swoim życiu, jeśli miał(a)byś szansę zmienić jedno wydarzenie w przeszłości?
- Are you concerned more about the world economic crisis or climate change? Czy bardziej cię niepokoi światowy kryzys ekonomiczny czy zmiana klimatu?
- How has technology changed the way we communicate over the past 10 years? Jak technologia zmieniła nasz sposób komunikowania się przez ostatnie 10 lat?
- How can the media influence our opinions? How do advertisements persuade us to consume more goods? Jak media mogą wpływać na nasze opinie? Jak reklamy przekonują nas do konsumowania większej ilości dóbr?
Angielski C2 – jaki to poziom? “Proficient” czyli biegły.
Znajomość języka na poziomie C2 dorównuje poziomowi wykształconego “native speaker’a”,czyli osoby, dla której język angielski jest językiem ojczystym. Z łatwością rozumie wszystko co usłyszy i przeczyta, potrafi logicznie i spójnie przekazywać wszelkie informacje pozyskane z różnych źródeł. Osoba znająca angielski na poziomie C2 będzie potrafiła wyrazić swoje myśli płynnie, precyzyjnie i bez głębokiego namysłu. Nie będzie także sprawiało jej trudności rozpoznanie subtelnych różnic znaczeniowych w bardziej złożonych wypowiedziach.
Co oznacza komunikatywny poziom aNgielskiego?
Jako komunikatywny poziom języka angielskiego według CEFR uważa się już język od poziomu B1. Na poziomie komunikatywnym umiejętności językowe pozwalają nam na opisywanie zdarzeń i sytuacji podczas swobodnej rozmowy, werbalizowanie marzeń, oczekiwań i aspiracji, wyrażanie opinii i decyzji oraz argumentowanie ich.
Często pracodawcy zamieszczając ogłoszenia rekrutacyjne wśród wymagań właśnie podają komunikatywną znajomość języka angielskiego. Nigdy nie warto znacząco zawyżać swojego poziomu przed potencjalnym przyszłym pracodawcą, ponieważ wcześniej czy później dojdzie do konfrontacji i wówczas możemy znaleźć się w bardzo niekomfortowej sytuacji, a zaufanie, którym nas obdarzono może bezpowrotnie zniknąć.
Jak się przygotować do pierwszej lekcji angielskiego z metodykiem?
Pierwsza lekcja językowa najczęściej stanowi rozmowę lub test, aby osoba prowadząca zajęcia mogła zorientować się jaki poziom kursu języka angielskiego będzie właściwy dla danego ucznia. Bez diagnozy poziomu języka nie jesteśmy w stanie rozpocząć efektywnej nauki i dobrać kursu, który najlepiej spełni oczekiwania ucznia i zapewni mu rozwój umiejętności językowych.
Zazwyczaj nawet już kilkuminutowa, dobrze przeprowadzona rozmowa wystarczy, aby właściwie ocenić poziom osoby uczącej się angielskiego. Spotkanie poziomujące z uczniem możemy pominąć jedynie w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie uczyły się danego języka. Wówczas jasne jest, że zaczynamy naukę od początku, czyli od poziomu A0.
Rozmowa poziomująca czy inaczej sesja metodyczna w formie rozmowy będzie najszybszą i najprzyjemniejszą formą sprawdzenia poziomu angielskiego. Testy zajmują zdecydowanie więcej czasu, a rozmowa w przyjaznej atmosferze od razu pomaga w budowaniu pozytywnej relacji między nauczycielem i uczniem, pozwala przedstawić się obu stronom, zweryfikować poziom umiejętności językowych i zaplanować kolejne kroki rozwoju językowego.
Jakie są zalety sprawdzania poziomu języka angielskiego w formie rozmowy?
- zmniejszenie poziomu stresu podczas oceny poziomu co ułatwia uczniowi pokazanie swoich możliwości językowych
- oszczędność czasu i nerwów dzięki uniknięciu pisania skomplikowanych testów gramatycznych
- możliwość poznania się nawzajem ucznia i nauczyciela, sprawdzenia jak czujemy się w towarzystwie tej osoby i czy chcemy powierzyć jej rozwój swoich kompetencji językowych.
Jaki wybrać kurs jeśli już wiem na jakim poziomie jest mój angielski?
Ważne jest, aby osoba doświadczona w nauczaniu języka angielskiego dobrała nam kurs lub zakres materiału jak najlepiej dopasowany do naszego poziomu. Dlatego tak istotna jest pierwsza lekcja językowa podczas której osoba wykształcona w tym kierunku przeprowadzi rozmowę diagnozującą nasz poziom języka angielskiego. Dzięki temu nie będziemy realizować zbyt trudnego programu, który może nas frustrować i zniechęcić do dalszej nauki lub zbyt prostego, który z pewnością nie będzie dla nas wystarczająco rozwijający i znowu możemy się zniechęcić kiedy nasz potencjał będzie się marnował.
Jednym z najważniejszych czynników motywacyjnych w nauce jest przyjemność i satysfakcja z dokonywanych postępów. Przede wszystkim zadbajmy, aby nauka angielskiego była dla nas przyjemnością. Zastanówmy się jaki jest nasz główny cel językowy. Jeśli głównie potrzebujemy angielski do rozwijania kariery zawodowej wybierzmy angielski biznesowy (business English). Dodatkowo jednak zawsze warto rozważyć co jakiś czas lekcje na inne tematy niż zawodowe, aby nie przytłoczyć się zbytnio monotonią jednego obszaru. Możemy spróbować co jakiś czas zrealizować lekcję na temat podróżowania w języku angielskim.
Każdy z nas wyjeżdża czasem na wakacje, więc lekcje związane z podróżami mogą nie tylko pomóc nam w komunikacji za granicą, ale także być świetną odskocznią od codziennych obowiązków, kiedy tylko wyobrażamy sobie naszą najbliższą planowaną podróż. Podobnie jeśli wybierzemy kurs skupiający się na zasadach i strukturach gramatycznych warto czasem dać sobie oddech w postaci lekcji konwersacyjnej czyli ciekawej rozmowy, na temat który nas interesuje lub jest emocjonujący. Nie tylko poszerzamy wtedy swój zasób słownictwa, ale także rozwijamy wszechstronne kompetencje językowe.
Możliwości nauki języka angielskiego jest mnóstwo – zadbajmy przede wszystkim o dobrą zabawę podczas nauki i pamiętajmy, że inwestycja we w siebie i swoje umiejętności jest najwłaściwszą decyzją.